Kategorisi | 0-Özel Dosyalar, Yorumlar

Fotospor’un düşündüren kıyağı

Güne erken başladım. Malum şu şike operasyonlarını takip edelim, toparlayalım, ne olmuş, ne bitmiş öğrenelim. Gazeteleri karıştırıp, internet sitelerini gezinirken twitter’daki Fotospor’un “kıyağını” gördüm tabi ki. Twitter’dan takip ettiğim Fenerbahçeli arkadaşlarımın hoşuna gitmiş bu durum tabi ki. Çünkü bu durumdan duygusal açıdan en çok zarar gören kişiler de onlar. Onların da soracağı şeyler var. Ki twitter’dan ve muhtemelen de birçok forumlarından bu sorularını dile getiriyorlar. Onlara mikrofon ya da ses kayıt cihazlarını da uzatan yok. RadyoVesaire’de Utku Gökerküçük ile icra ettiğimiz Efektifpas Radyo Programında eski bir Unifeb üyesi sağlam bir Fenerbahçeli Burcu Oy’u konuk ederek iyi bir iş yaptığımızı da kanıtladık böylece. (programın bant kaydı için tıklayınız)

Gelelim Fotospor’a… (yok yok Yılmaz Özdil gibi yazmayacağım. =) ) Fotospor bugünki manşetiyle Fenerbahçeli taraftarların merak ettiği 23 tane soru sormuştur. Her şeyden önce Fotospor bunu yaparak Fenerbahçe taraftarının yanında durduğunu göstermektedir. Fakat gerçekten Fenerbahçeyi savunduğu için mi bunu yapmaktadır? Yoksa bunu bir pazarlama ve tirajını arttırma amaçlı mı yapmaktadır? Hepimiz biliyoruz ki Fenerbahçe’nin 20 milyon civarı taraftarı var bu ülkede. Fotospor ise 20bin-40bin civarı satabilen bir gazete.. Tüm Fenerbahçelilerin oturup bir kez daha düşünmesini rica ediyorum. Acaba Fotospor bu manşeti gerçekten Fenerbahçeli taraftarların haklı olduğunu göstermek için mi yoksa tirajını arttırmak için mi yapmıştır? Benim tirajını arttırmak için yaptığına şüphem yok. Zira başarılı da oldular. İki gencfborg arasındaki twit’e göre belki hayatında Fotospor almamış biri gidip 10 tane Fotospor alacakmış…

Fenerbahçeli taraftarların bu konuda ne düşündüğünü yazmak önemli bir habercilik işidir. Bu soruların hepsinin kuşkusuz bir cevabı vardır. Olmalıdır da. Bir cevabı mutlaka olduğu için soru da kendini var edebilmekte. Sorulan soruların hepsine katılmam mümkün değil. Zira sorulan soruların bir kısmı Trabzonspor ve Fenerbahçe taraftarlarını birbirine düşürebilecek cinsten. Fotospor bunu yazmasa da bu sorular varlığını sürdürecek, iki takımın taraftarı birbirine düşebilecekti elbette. Fakat bir basın kuruluşunun işi midir bu soruları bu şekilde arkasında Fenerbahçe logosuyla vermek?

Fotospor bu sorulara yer verirken bu soruların varlığını yeniden üretiyor ve olaylara da ister istemez de yeni bir boyut katıyor. Bu derece önemli bir soruşturma sırasında bir basın kuruluşunun bunu yapması doğru mudur? Değildir. Bu iş mahkemelerin işidir. Eğer bir basın kuruluşu elinde bir kanıt yoksa Fenerbahçelilerin belki de anlık sinirle sorduğu soruları bu şekilde yayınlayarak soruşturmanın sağlığına zarar getirmektedir. 4. soruyla da farkında olmadan çelişmektedir. Fenerbahçe taraftarı haklı olarak Deniz Feneri davasına gelen yayın yasağının neden şike soruşturmasına gelmediğini sormaktadır. Fotospor da bu soruşturmanın gizli devam etmesinde hem fikir olacak ki bu soruya da yer vermiş. Fakat diğer sorulara ilk sayfasında yer vererek hassas olduğunu anladığımız basın yasağı konusunda kendiyle çelişmektedir.

Bu sorulara söyleyecek daha çok sözüm var fakat sağ altta yer alan kırmızı kutuya da dikkat çekmem lazım. Güzel bir manifesto gibi dursa da yine ve tabi ki kendiyle çelişiyor Fotospor. “.. yalan yanlış bilgilerle toplumu kirletmeyelim..” derken yıllarca attıkları yalan yanlış transfer haberleriyle toplumun zihinlerini kirlettikleri unutuyorlar sanırım. (Foto-2) “Ne krallık, ne de kralcılık yapalım.. Hele hele kendisini kral sananların soytarılığını hiç yapmayalım.” sözü ne kadar muhteşem olsa da yine unutuyorlar eskiden yaptıklarını. (Foto-3) Kendi görüşlerimizi dikte etmek yerine objektif olalım mesajını veriyorlar en sonunda ama Fotospor attığı bu manşetle ne kadar objektif olmuş bana bi’ açıklasınlar… Fenerbahçe taraftarı da bu gibi basın kuruluşlarının oyununa gelmesin lütfen rica ediyorum kendi ahlak  süzgecinizden geçirin olayları ve tepkinizi bu şekilde verin. Başkalarının gazına gelerek yapmayın bu işi. Ben Fotospor’a kendi yaptığı haberle cevap vererek bu yazımı bitirmek istiyorum. (Foto-1/NAH)

(Foto-1)

(Foto-2 — bakınız fotomontaj ve yalan yanlış haberler. Neyse ki R.Carlos geldi…)

(Foto-3 / Bakınız “Hırsız” başlığıyla objektiflik duruşuna bağlılık ve kralcılığa, kralların soytarılığına örnek olacak hareketler…)

 

This post was written by:

- who has written 412 posts on Efektifpas.


Yazara mail gönder

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam

Takip et // Follow

Açık Radyo – Efektifpas

15 günde bir her pazartesi 19.30'da, 94.9 Açık Radyo'dayız. Duyurularımızı takip etmek için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz...

RadyoEfektifpas

Programlarımızın tüm podcast kayıtları online olarak bulunmasa da dinlemek isteyenler için bir kaç adet program mevcut

‘Salvador’ Guti

Johan Cruyff

Arşivler

Bülent Korkmaz – 3

Tottenham Hotspurs

Nazım Hikmet Ran

HaberVesaire Spor

Video Bug Report

Açılmayan bir video varsa resme tıkla, videonun linkini yolla Teşekkürler...

Facebook Hayran Sayfası

Temmuz 2011
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031