Kategorisi | 1-Futbol

Röveşata’nın ustası

Bir sineğin cüssesine, hızına sahipti ve en az bir sinek kadar muzırdı. 1938 Dünya Kupası’nda Fransız “Match” dergisinin muhabiri, onun altı bacağı olduğunu iddia etti ve bir insanın bu kadar çok bacağı olmasının karabüyü işi olduğunu düşündü. Fransız muhabir, daha da ileri giderek Leonidas’ın bu ayaklarının metrelerce uzayabildiği, katlanabildiği ve hatta düğümlenebildiği konusunda da uyarılarda bulundu mu tam hatırlayamıyorum.
Leonidas da Silva sahaya, kırk yaşındaki Artur Friedenreich’in futbol yaşamına son verdiği gün çıktı ve bu üstadın asasını devraldı. Bir süre sonra adı sigara ve çikolata markası olmuştu bile. Bir sinema yıldızından daha fazla mektup alıyordu: Mektuplarda ondan bir resim, el yazısı ya da iş istiyorlardı.
Leonidas sayısını tam olarak bilmediği birçok gol attı. Bazılarını atarken havaya sıçrıyor ve havadaki topa başaşağı pozisyonda, arkaya doğru vuruyordu; öbür bir deyişle Brezilyalıların “bisiklet” adını verdikleri “röveşata” hareketinin ustasıydı.
Leonidas öyle güzel goller atardı ki çoğu kez golü yiyen kaleci bile ayağa kalktığında onu kutlardı. 

Eduardo Galeano – Gölgede ve Güneşte Futbol s. 106

Futbol maçlarını, ilk oyuncağına kavuşan çocuklar gibi heyecanlanarak izlememizin nedenlerinden röveşata hareketinin ustası Leonidas da Silva 10 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı.

This post was written by:

- who has written 412 posts on Efektifpas.


Yazara mail gönder

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam

Takip et // Follow

Açık Radyo – Efektifpas

15 günde bir her pazartesi 19.30'da, 94.9 Açık Radyo'dayız. Duyurularımızı takip etmek için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz...

RadyoEfektifpas

Programlarımızın tüm podcast kayıtları online olarak bulunmasa da dinlemek isteyenler için bir kaç adet program mevcut

‘Salvador’ Guti

Johan Cruyff

Arşivler

Bülent Korkmaz – 3

Tottenham Hotspurs

Nazım Hikmet Ran

HaberVesaire Spor

Video Bug Report

Açılmayan bir video varsa resme tıkla, videonun linkini yolla Teşekkürler...

Facebook Hayran Sayfası

Ocak 2014
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031